Current Organization


 

GENERAL AND ADMINISTRATIVE

Executive Board
Moderator: Joe Byler (19)
Mod. Elect: Phil Swartzentruber (22)
Rec Sec: Duey Matthews (20)
Ass’t Rec Sec:
Chris King (18)
Barry Maust (21)
Duane Detweiler (23)

Executive Director
Brian Hershberger (21)

Conference Pastor
Steve Swartz (19)

Treasurer
Weldon Shrock (20)

Nominating Committee
Philip Stutzman (17) chr.
David Diller (17) v chr.
Paul Kurtz (18)
Roger Voth (18)
Dale Keffer (19)

NURTURE COMMITTEES

Ministerial Committee
Eddie Graber (17) chr
Mel Shetler (18) v. chr
Clint Yoder (21) sec
Adin Miller (19)
Titus Mast (20)

Publication and Literature Committee
Robert Zook (18) chr
Merlin E Miller – IN (19) v. chr
Philip Moser (20)
Merv Brenneman (21) 

Senior High Committee
Jesse Graber (17) chr
Esther Delagrange (17) v. chr
Darryn Byler (18)
Amy Maust (18)
Keith Byler (18) pastor
Sam Coblentz (20) pastor

ROSEDALE BIBLE COLLEGE

Board of Trustees
Laban Miller (18) chr
Lyn Byler (20) v. chr
Jeremy Miller (19) sec
Andy Eversole (20) bd.appt, treas
Gary Miller (17)
Terry Wolfer (18) bd. appt.
Myron Roggie (21)
Daryl Driver (22)
Anthony Rivers (23)

Administrative Council
Jon Showalter (17) president
Phil Weber – academic dean
Matt Showalter – dean of students

ROSEDALE MENNONITE MISSIONS

Board of Directors
David Kochsmeier (19) chr.
Mark Yoder (18) v. chr
David M Slabaugh (21) sec.
Nathan Zehr (17)
Randy Sunderland (17) bd. appt.
Bryan Mullet (18) bd. appt.
Scott Kauffman (19) bd. appt.
Timothy Gakunju (22)

Executive Team
Joseph Showalter (21) president
Jerry Sauder, CFO
Colleen Maust, Human Resource dir.
Kevin Mayer, SEND ministries dir.
Andrew Miller, partner Development dir

Church Planting Facilitator

Larry Kaufman

PLANNING COMMITTEES

Café
Andrew Sauder, chr
Sarah Landis
Josiah Zimmerman

Children’s Program Consultants
Gloria Kauffman (15)
Cheryl Mosier (16)

Men’s Fellowship Program Committee
Tim Sommers, chr
Gary Helmuth

Pastors’ Conference Program Committee
John David Swartzentruber (2-17) chr
Ricky Beachy (2-18) v. chr
Jason Miller (2-19)
Paul Mast (2-20)

WOMEN’S FELLOWSHIP

Executive Committee
Moderator: Ardis Diller (18)
Mod-elect: Lynette Showalter (20)
Secretary:
Treasurer: Jenny Miller
Holly Miller (19)

Nominating Committee
Verda Detweiler (18)
Anna Miller (19)

HISTORICAL

Historical Committee
Orville Miller (18) chr
Phil Weber (22) historian & sec.
John Hershberger (17)
Willis Gingerich (19)

INTER-MENNONITE REPRESENTATION

International Liaison
Ben Shirk (19)

MCC — US Board
Adin Miller (3-31-18)

MCC — East Coast Board
Lowell Bender (3-31-20)

MCC – Great Lakes Board
Howard Yoder (12-31-17)

Mennonite Disaster Service
Wayne Yoder (2-29-20)

Everence
Kirby Miller (12-31-18)

Mennonite World Conference
Ben Shirk (22)
Larissa Swartz, youth rep